Co tu roste ?
Andělka lékařská
Archangelica Officialis - živel oheň, rod mužský Planetární vládce : Slunce znamení Lev, bohové Slunce, Venuše
Je jednou z mála léčivých a kořenných bylin pocházejících z Grónska, Islandu a Skandinávie, kde roste divoce. Bývá tam používána jako zelenina. Do jižnějších krajů se dostala ve 14. Století (Zdeněk Žáček) U nás roste jen ojediněle divoce na vlhčích místech, a to v horách, u cest, na rozhraní luk a lesů. Snadno se pěstuje a místy zplaňuje. Je chráněná.
Statná bylina z čeledi miříkovitých (Apiaceae) dorůstá až 2,5 m. Má dutou, kulatou a rýhovanou lodyhu a její velké 2–3x zpeřené listy jsou pochvaté a ostře pilovité. Květní okolíky, které mají až 40 okolíčků, s průměrem až 15 cm, kvetou v červenci a srpnu.
Pro anděliku vybíráme stanoviště v polostínu, avšak v teple. V průběhu růstu je potřeba anděliku zavlažovat a je dobré ji také přihnojovat. Chutnat jí bude například kopřivová jícha.Anděliku můžeme začít pěstovat několika způsoby. Jedním z nich je semena předpěstovat v domácích podmínkách a na záhon vysazovat již vzrostlé sazeničky. Nebo je možné semena vyset do vlhké a prokypřené půdy na podzim, aby vzešla s příchodem jara, či brzy na jaře. Pro anděliku vybíráme stanoviště v polostínu, avšak v teple. V průběhu růstu je potřeba anděliku zavlažovat a je dobrAnděliku můžeme začít pěstovat několika způsoby. Jedním z nich je semena předpěstovat v domácích podmínkách a na záhon vysazovat již vzrostlé sazeničky. Nebo je možné semena vyset do vlhké a prokypřené půdy na podzim, aby vzešla s příchodem jara, či brzy na jaře. Pro anděliku vybíráme stanoviště v polostínu, avšak v teple. V průběhu růstu je potřeba anděliku zavlažovat a je dobré ji také přihnojovat. Chutnat jí bude například kopřivová jícha.é ji také přihnojovat. Chutnat jí bude například kopřivová jícha.
Rostlina obsahuje více než 40 účinných látek, k těm hlavním patří silice, tanin, hořčiny, flavonoidy, organické kyseliny či furanokumariny. Angelika podporuje funkci vnitřních orgánů, slouží při problémech s trávicím traktem, včetně žaludečních neuróz, neboť napomáhá trávení, povzbuzuje chuť k jídlu, stimuluje tvorbu žaludečních šťáv a tlumí nadýmání. Má také příznivý vliv na dýchací cesty tím, že usnadňuje vykašlávání při zahlenění a tlumí kašel. Potlačuje migrény, zpevňuje cévní stěny a stimuluje činnost srdce. Má zklidňující, tonizující, posilující a regenerační účinky na organismus, proto je vhodná při celkové únavě a oslabení.
Z anděliky se připravují bylinné likéry, je jednou z přísad věhlasných žaludečních likérů Chartreuse a Bénédictine.
Říká se, že čerstvá rostlina má ochranitelskou moc. Sušená se přidává do kadidel při exorcismu a jako ochrana před zlými duchy. V koupeli prý chrání před prokletím. Využívanými částmi rostliny jsou kořen, ojediněle nať a semena. Kořen se sbírá v září a říjnu druhého roku, ideálně před prvními mrazíky.
Bez černý - bezinka
Sambucus Nigra - živel vzduch, rod ženský, Planetární vládce : Venuše
V celé Evropě, severní Africe, západní a střední Asii. Typická rostlina venkovských zahrad. Je častou součástí křovin, remízků, okrajů lesů a luk, neošetřovaných plotů.
Keř dosahující cca 4 až 6 m, domácí v Evropě a Malé Asii. Kvete aromatickými bílými květy a zralé plody jsou malé černé peckovice dozrávající koncem srpna.
Květy se sbírají v začátku květu, v květnu až červnu, za slunečného dne, nejlépe v poledne, plody se sbírají v srpnu až září plně dozrálé List na jaře, kůra po celý rok.
Květy se suší v celém květenství rozložené do jedné vrstvy nebo pověšené navlečené na provázku plody bez stopek se suší či tepelně zpracují.
Roste naprosto samostatně. Pozor kdo by ho chtěl odstranit a nezasadí nový toho čeká velké neštěstí.
Květy jsou vynikající potopudnou i močopudnou drogou.
Příznivě ovlivňují cévní stěny.
Nálev z květů se užívá při angíně, nachlazení, chřipce, kašli, chrapotu , snižuje horečku a podporuje pocení.
Léčí kontaktní ekzémy, podporuje tvorbu mateřského mléka.
Dobře rozpouští hleny a ulevuje při zanícené sliznici.
Má výrazně protikřečový účinek při nemocech střev a močového měchýře.
Koupele nohou v odvaru květu jsou vhodné při dně a revmatismu.
Plody pomáhají při zánětech trojklanného nervu, migrénách, bolestech periferního nervstva, bolestech páteře, ischiatické bolesti.
Květ se používá k výrobě octa, limonády, šťávy, vína,šumivých nápojů, rosolu, připravujeme z nich sladké i slané pokrmy.
Plod se využije na marmelády , džemy, povidla, kompoty, sirupy, šťávy, likéry, vína.
Můžeme též připravit polévky, omáčky a kečupy.
K nejtypičtější magické vlastnosti bezu patří ochrana domova.
Po zavěšení do oken a nad dveře zabraňuje průchod negativním silám.
Bez má také moc přinutit protivníka aby ustoupil ze svých kleteb vůči vám a je tedy i poměrně dobrým osobním ochranným prostředkem.
Pro pomoc při nemoci se odřízne dřívko z kmenu, položí na bolavé místo, pak se vrátí zpět na kmen bezu, zakryje kůrou, převáže a nechá zarůst.
Květ bezu lze použít do škapulíře pro ochranu, splnění přání, pro zamilovaný pár.
K ochraně domu zavěsit do okna bezové větvičky, pokropit kouty bezovou vodou, zasadit bezový keř poblíž domu.
Dobromysl obecná
Origanum Vulgare - živel vzduch, rod mužský, Planetární vládce : Merkur znamení skopec
Vytrvalá rostlinka, pochází ze Středomoří postupně se rozšířila i do střední Evropy.
Planě roste v chudší půdě na slunných, sušších stanovištích, na suchých loukách,, horských svazích, v kamenité půdě.
Vyhledává převážně zásadité půdy a nesnáší hnojení průmyslovými hnojivy.
Dobromysl, zvaná též oregáno, je víceletá trsovitě rostoucí bylina. Celá rostlina je příjemně vonná. Bylinné stonky mají většinou nádech do červena a větví se až v horní části. Barva květu je proměnlivá od červenofialové přes růžovou až do bílé. Ideální pro pěstování je teplé, slunné stanoviště s propustnou, sušší půdou. Podle stanoviště a klimatu existují rozdílné varianty rostliny (na teplém a slunném stanovišti je vždy mnohem aromatičtější).
Mladé lístky sbíráme po celý rok.
Pro sušení se sbírá kvetoucí nať v délce 15 – 30 cm, a to nejlépe v poledne, za slunného počasí od července do září .
Sušíme ve stinné dobře větrané místnosti.
Umělým teplem ji sušíme při maximální teplotě 35°C.
Dobře usušená rostlina si zachovává původní barvu, silně voní a má kořennou nahořklou chuť.
Dobromysl je vděčná, nenáročná bylinka.
Má ráda suchou kamenitou půdu, ale ani v zahradnické zemině nestrádá.
Co však nesnáší je dlouhodobé vlhko a přemokření.
Řekové ji milovali a dali jí název – oros ganos- radost z hor.
V Egyptě byla známa jako dezinfekční a konzervační prostředek.
je univerzální droga,
– působí silně protikřečově
– prohlubuje sílu srdečního stahu
-působí na břišní bolesti při zkaženém žaludku
-při střevních potížích
– na silné zahlenění
-na dráždivý suchý kašel
– jako antidepresivum, zlepšuje náladu
-podporuje trávení
-na celkové posílení
-posiluje spánek
široké použití
– do salátů,máslových omáček k rybě
-do masitých jídel před koncem vaření
-po pizzy,k rajčatům, sýrům
-při grilování
Afrodité považovala její vůni za symbol štěstí
používá se do nápojů lásky
vůně dobromyslu podporuje astrální projekce
jako ochrana před zlem, zlými duchy, blesky.
škapulíř pro podporu pracovního elánu
– samostatně či do směsi přidat sušenou bylinku, při vhodném rituálu vložit do plátěného nebo hedvábného pytlíku a nosit při sobě
čaj nebo pálení byliny v misce použijeme při rituálu pro projasnění srdeční čakry
můžeme přidat do kytice proti blesku, v jejímž středu je divizna a okolo sedm či devět bylin
Svízel syřošťový
Galium Verum - živel voda, rod ženský, Planetární vládce : Měsíc
Na suchých podhorských pláních, lukách, pastvinách a stráních.
Je vytrvalá bylina dorůstající do výšky 30-60 centimetrů. Má tuhou, ve spodní části dřevnatějící lodyhu, podlouhlé zašpičatělé listy a zlatožluté květy silně vonící po medu. Kvete od června do srpna. Plodem je dvounažka.
Kozlík lékařský
Velariana Oficiallis - živel voda, rod ženský, Planetární vládce : Merkur
Nepříliš hojná rostlina luk, lesů a příkopů. Pěstuje se pro lékařské účely.
Je to vysoká vytrvalá bylina se zpeřenými listy a hustými květenstvími drobných bílých nebo narůžovělých květů. Celá rostlina charakteristicky páchne.
Heřmánek pravý
Mitricalia Chamomilla - živel voda, rod mužský, Planetární vládce : Slunce
Heřmánek má svůj původ ve středomořské oblasti, u nás zdomácněl jako plevelná rostlina a můžeme se s ním setkat převážně na polích, podél polních cest, na rumištích a úhorech, na písčitých půdách. Nedaří se mu v chladných vlhkých oblastech a nesnáší kyselé vlhké půdy.
Je to jednoletá nebo ozimá, 15 až 50 cm vysoká, příjemně vonící bylina. Lodyha je přímá nebo vystoupaná, lysá, příp. pod úbory řídce chlupatá a zpravidla bohatě větvená.
Měsíček lékařský
Calendula Officinalis - živel oheň, rod mužský, Planetární vládce - slunce
Měsíček je letnička, dorůstá do výšky 50 – 80 cm. Květenství se skládá ze zeleného kalichu, obvodových jazýčkovitých květů temně oranžové nebo žluté barvy. Lodyha a listy jsou šťavnaté a na omak lepkavé. Plodem je srpovitě zkroucená nažka. Měsíček vyhledává propustné hlinitopísčité půdy bohaté na živiny. Svědčí mu slunné místo nebo polostín. U nás se s ním setkáme převážně na zahrádkách, občas zplaňuje a roste na rumištích a polích.
Je to bylina s bohatě větvenými lodyhami a podlouhlými listy, rostlina dosahuje výšky asi 70–80 cm. Kořen je vřetenovitý. Úbory květů jsou až 8 cm a mají žlutou nebo oranžovou barvu. Rostliny seříznuté po odkvětu asi 15 cm nad zemí znovu obrazí a vykvetou.